این مطلب ۱۸۵ بار خوانده شده

مسئول معاونت بسیج محلات و مساجد سپاه تهران بزرگ : تاریخ : ایجاد محله مسجد محور از اهداف سپاه تهران است/ حضور بسیج موجب رونق مسجد می شود

مسئول معاونت بسیج محلات و مساجد سپاه تهران گفت: از اهدف سپاه تهران این است که محله را مسجد محور کند و عالی ترین هدف ما این است که مسجد به کارکرد واقعی خود برسد.
نسخه مناسب چاپ

مساجد در شکل گیری، پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی و هدایت و روشنگری مردم نقشی بی بدیل داشته و در خلق حماسه دفاع مقدس، اصلی ترین پایگاه بسیج مردمی و پشتیبانی از جبهه های حق علیه باطل بودند. معمار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) مسجد را سنگر نامیدند و امر به حفظ این سنگر مقدس کردند و رهبر معظم انقلاب نیز در رابطه با  نقش تعیین‌کننده مسجد فرمودند که «مسجد در طول تاریخ منشاء آثار بزرگ و حرکات عظیم اسلامی بوده است و شکست انقلاب ملت های مسلمان و از دست رفتن استقلال آنان از آن هنگام شروع شد که مردم ارتباط خود را با مساجد، دین و ایمان اسلامی قطع کردند». مسجد خاستگاه شجره طیبه بسیج و زادگاه عظیم ترین تشکل مردمی است و بسیجیان افتخاردارند که محور و پایگاه اصلی مجاهدت خود را مسجد قرار دهند که با شکل گیری سازمان بسیج محلات و مساجد، پیوند همیشگی مسجد و بسیج که اصالت و معنویت بسیج مرهون آن است بیش از پیش مورد تأکید قرار بگیرد. به همین منظورحجت الاسلام عباد مسعودی مسئول معاونت بسیج محلات و مساجد سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ با حضور در خبرگزاری بسیج پرس به سوالات خبرنگاران در زمینه فعالیت های این معاونت پاسخ گفت.

وی با اشاره به اینکه مساجد پایگاه معنوی و انقلابی ماست،عنوان کرد: مسجد سنگر است و امروز مهم ترین پایگاه فرهنگی جامعه ما مسجد است، یعنی اگر مسجد را از جامعه و از جمهوری اسلامی بگیرند شاید چیز دیگری نداشته باشیم چرا که همه عناصر جامعه اسلامی به معنویت و انقلابی بودن منوط است. به طورکلی مساجد پایگاه معنویت و پایگاه انقلابی بودن ماست.

حجت الاسلام مسعودی با بیان اینکه ایجاد محله مسجد محور از اهداف سپاه تهران است، اظهار داشت: از اهدف سپاه تهران این است که محله را مسجد محور کند وعالی ترین هدف ما این است که مسجد به کارکرد واقعی خود رسیده و از جهات مختلف فرهنگی و اجتماعی غنی شود و تدوین تفاهم نامه ها و تشکیل کمیته ها و همچنین برنامه های فرهنگی و تربیتی که در سپاه و بسیج اجرا می شود برای این است که به این هدف برسیم.

مشروح این گفتگو را در ادامه بخوانید:

مسجد اصلی ترین پایگاه دین مبین اسلام است

نقش مساجد در تحولات نظام اسلامی از ابتدای ظهور اسلام تا به حال به چه نحوی بوده است؟

حجت الاسلام مسعودی: مسجد اصلی ترین پایگاه دین مبین اسلام است و اهمیت آن هم از آنجا مشخص می شود که اولین نقطه زمین که به وجود آمد، زمین آب گرفته بود، کعبه به عنوان مسجدالاحرام اولین نقطه بود که از زیر آب به بالا آمد. این جریان در روز ۲۵  ذی العقده (روز دحول العرض) اتفاق افتاده است.

دراهمیت خانه خدا و مسجد در روایاتی متعدد آمده است که مساجد خانه خدا است که این روایت هم از اهل بیت عصمت و طهارت و هم در حدیث قدسی اشاره شده است. یعنی می توان گفت همه مساجد شعبه هایی از مسجد الاحرام است.

ساخت مسجد اولین اقدام پیامبر (ص) برای ایجاد حکومت اسلامی

مسجد بیت الله است واهمیت آن هم در بحث حکومت اسلامی و جامعه اسلامی انقدر زیاد است که اولین اقدام نبی مکرم اسلام بعد از هجرت به یثرب تاسیس مسجد قبا بود و در ادامه هم مسجد النبی ساخته شد.

حضرت امام خمینی (ره)  تعبیرشان از مسجد این بود که ما انقلاب کردیم تا مسجد بسازیم نه این که انقلاب کردیم تا مسجدها زیاد بشوند البته این مسئله هم یک بعدش است یعنی به اندازه نیاز مسجد بسازیم ولی منظور این است که مساجد را آباد کنیم. رهبرمعظم انقلاب نیز فرمودند که مساجد طراز اسلامی بسازیم وهمچنین ایشان به مناسبت های مختلف در باب اهمیت مسجد، جایگاه مسجد و اهمیت امام جماعت مسجد، حضور جوانان در مسجد، نقش آفرینی پایگاه های بسیج در مسجد و حضور جوانان متدین بسیجی وکانون های فرهنگی در مسجد، تاکید فرمودند.

مساجد پایگاه معنویت و پایگاه انقلابی بودن است

مسجد سنگر است و امروز مهم ترین پایگاه فرهنگی جامعه ما مسجد است، یعنی اگر مسجد را از جامعه و از جمهوری اسلامی بگیرند شاید چیز دیگری نداشته باشیم چرا که همه عناصر جامعه اسلامی به معنویت و انقلابی بودن منوط است. به طورکلی مساجد پایگاه معنویت و پایگاه انقلابی بودن ما است.

برخی بر این باورند که مساجد نسبت به سال های اول انقلاب کم رونق ترشده اند، این حرف را شما تایید می کنید؟ دلیل آن چه چیزی می تواند باشد؟

حجت الاسلام مسعودی: از نظر بنده هر دورانی اقتضاعات خودش را دارد، در دوران انقلاب، انقلاب از مساجد به وجود آمد و طبیعی است که اوج حضور نیروهای انقلابی در مسجد باشد. در دوران دفاع مقدس هم مساجد پایگاه های اعزام به جبهه بودند و به همین دلیل مساجد پرشور و پر رونق بودند ولی امروز در کنار مساجد، پایگاه های به اصطلاح فرهنگی و اجتماعی دولتی و غیر دولتی متعددی ایجاد شده است که مکان رجوع مردم شده و طبیعی است که این نیرو مقداری تقسیم بشوند.

هر چه قدر بتوانیم در معرفی نقش مسجد بیشتر و کیفی تر تلاش کنیم به نظرم این دغدغه ای که متدینین دارند جبران خواهد شد و مساجد پررنق تر می شوند. امروزمساجد فراوانی داریم که پر رونق و پرشور است که  دلیل رونقش هم به واسطه حضور جوانان و نوجوانان آن است اما قطعاً خیلی جای کار دارد و باید دغدغه همه علاقمندان به بشریت، دین اسلام، نظام مقدس جمهوری اسلامی بهتر و بیشتر شود.

با توجه به اینکه قشر عظیمی از جامعه را جوانان تشکیل می دهند، حضور جوانان در مساجد چه تاثیراتی می تواند داشته باشد و وضعیت امروز را چگونه ارزیابی می کنید؟

حجت الاسلام مسعودی: رونق مسجد در مرحله اول به  اقدامات امام جماعت مسجد و بعد به  فعالیت های همه مسئولین و کسانی که در مسجد نقش آفرینی می کنند، بستگی دارد. اگر این افراد برای حضور بیشتر و نقش آفرینی جوانان دغدغه داشته باشند، آن مسجد رونق بیشتری دارد. حضور پایگاه بسیج به عنوان مهم ترین رکن حضور جوانان در مسجد  در پر رنگ و پر رونق بودن نقش دارد، معمولاً مساجدی که امام محترم جماعت تمام وقت در مسجد حضور دارد و خدمات فرهنگی و فکری ارائه می دهد، حضور پر رنگ و پررونق جوان ها را شاهد هستیم .

رهبر معظم اقلاب فرمودند که مدیر طبیعی هر مسجد امام جماعت مسجد است و مشاهده می کنیم که پایگاه های بسیجی که در مسجدی حضور دارند که امام جماعت فعالی دارد،عملکرد بهتری دارند و پر رونق هستند. البته پایگاه های بسیجی هم وجود دارد که علی رغم فعال نبودن مطلوب امام جماعت و هیئت امنای مسجد عملکرد موفقی دارند.

بسیج مساجد و محلات چه اقداماتی را جهت بیشتر نزدیک شدن مساجد و پایگاه های بسیج انجام داده است؟

حجت الاسلام مسعودی: از حدود سال ۹۰ تفاهم نامه ای بین قرارگاه ثارالله و مرکز رسیدگی به امور مساجد امضا شد و طبق آن بندهایی براساس دستورهای اسلام و فرمایشات رهبر معظم انقلاب تدوین شد. به عنوان مثال یک بندش این است که مدیر طبیعی هر مسجد امام محترم جماعت است و همه امنای مسجد باید این مدیریت را به رسمیت بشناسند و تحت مدیریت امام جماعت کار کنند و پایگاه بسیج هم باید آن را تکریم کند. در بند دیگری آمده است که در مساجدی که امکاناتش مناسب است باید پایگاه بسیج تاسیس شود و در فعالیت های درون مسجد باید کاملاً تحت اشراف امام جماعت باشند. ضمن اینکه پایگاه بسیج به عنوان سلسله مراتبی که در سازمان بسیج و سپاه پاسداران دارد باید در کارهای خود مستقل باشد، یعنی قرار نیست کسی در مدیریت پایگاه بسیج دخالت کند.

این تفاهم نامه تاثیرمثبتی بر نزدیک شدن ارکان مختلف مسجد به خصوص امام جماعت و پایگاه بسیج داشته است. در پایگاه بسیج هم طبق تفاهم نامه هایی که امضا شد و به دنبال آن کمیته هایی تشکیل و مصوبه هایی تدوین شد که طبق آن فرمانده پایگاه از طریق سلسله مراتبی معرفی می شود و در نهایت باید با تایید امام جماعت منصوب شود.

براساس تفاهم نامه ای که بین سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ و سپاه حضرت سید الشهدا(ع) استان تهران امضا شد کمیته هایی تشکیل شد و به دنبال آن در سپاه تهران یک شورای هماهنگی کار خود را با حضور فرمانده سپاه تهران بزرگ و ریاست محترم مرکز رسیدگی به امور مساجد، معاون هماهنگی هر دو طرف، نمایندگی ولی فقیه در سپاه تهران و مسئول بسیج مساجد و محلات سپاه تهران هم به عنوان دبیر این جلسه، آغاز کرد. در ذیل این شورای هماهنگی کمیته اجرایی به مسئولیت معاون هماهنگی سپاه تهران و حجت الاسلام آقایی از مرکز رسیدگی به امور مساجد تشکیل شد.

یک کمیته فرهنگی هم با حضور موثرین فرهنگی هر دو مرکز تشکیل شده  است و همچنین کمیته پیشگیری و صیانت در جهت جلوگیری از اختلاف ها و رسیدگی به مشکلات مختلفی که در مساجد است، تشکیل شد. با ارسال این تفاهم نامه به امام جماعت مساجد، نواحی، حوزه ها و پایگاه ها بسیج و جلسه که برای تشریح این تفاهم نامه برگزار شد، خیلی از موارد اختلاف کم شده است.

 طرحی چند سالی است مطرح است که مساجد و پایگاه های بسیج از لحاظ فیزیکی نیز به یکدیگر نزدیک شوند. در این ارتباط می فرمایید؟

حجت الاسلام مسعودی: یکی از بندهای تفاهم نامه این است که مسجد سنگر بسیج است و باید پایگاه بسیج در مساجد باشد. در ذیل آن تفاهم نامه، یک کمیته هماهنگی بین فرمانده ناحیه و مسئول مرکز امور مساجد آن منطقه تشکیل شد. تعداد مناطق امور مساجد با نواحی بسیج متفاوت است و آن ها هفت ناحیه دارند و بسیج شامل ۲۳ ناحیه می شود که  بعضی از مناطق مرکزامور مساجد شامل ۴ و یا حتی ۵ نواحی بسیج است. دراین تفاهم نامه آمده است که ماهانه فرمانده ناحیه سپاه با مسئول مرکز امور مساجد آن ناحیه با هدف رسیدگی به موارد اختلافی  و تاسیس پایگاه ها در مساجد جلسه داشته باشد. از وظایف کمیته هماهنگی این است که پیگیری کنند کدام مسجد ما پایگاه ندارد و یا کدام  پایگاه ها هستند که با وجود زیر ساخت های مناسب مسجد، خارج از مسجد ساخته شده است تا آن ها را به داخل مسجد انتقال دهند.

حضور بسیج در مساجد موجب رونق آن می شود/ عملیاتی شدن شورای فرهنگی، در مساجد انقلاب ایجاد می کند

در تهران بیشتر پایگاه های بسیج در محله ها و مساجد قدیمی واقع شده است و در برخی مساجد به دلیل اینکه کوچک هستند امکان ساخت پایگاه بسیج وجود ندارد و در همان حد اقامه نماز جماعت است که در تهران هم  تعدادشان کم نیست ولی در مساجدی که امکان فعالیت است قطعاً باید در آن پایگاه بسیج تاسیس کنیم و نه تنها سپاه بلکه مرکز امور مساجد هم به دنبال تحقق این امر است چرا که حضور بسیج  موجب رونق مسجد می شود و همچنین یکی از ارکان مساجد است.

یکی دیگر از برکات تشکیل کمیته ها و جلسات، علاوه برحل اختلاف، تاسیس شورای فرهنگی مساجد است. شورای فرهنگی مسجد از جمله اقداماتی است که اگر به صورت کامل عملیاتی شود، یک انقلاب درون مساجدی به وجود می آورد. مساجدی که قبلاً فعال بودند و همکاری شان در اوج بود به این شیوه عمل می کردند و نمی خواهیم بگوییم کار جدیدی است ولی ابلاغ جدیدی است چرا که  در برخی مساجد،  تشکیلاتی مانند شورای فرهنگی وجود داشت ولی ابلاغ جدیدی است که در هر مسجد به مسئولیت امام  جماعت مسجد شورای فرهنگی، به دبیری فرمانده پایگاه برادران و با حضور مسئول فرهنگی هیئت امنا مسجد، مسئول کانون فرهنگی و هنری مسجد، فرمانده پایگاه خواهران، مسئول فرهنگی پایگاه و همچنین یکی از آقایان و خواهران صاحب نظر درعرصه فرهنگی محله تشکیل می شود.

با شکل گیری این شورا در حقیقت اوج همکاری ارکان مختلف مسجد صورت می گیرد. تشکیل شورای فرهنگی مسجد ماموریت اصلی مرکز امورمساجد و سپاه تهران است. وظایف و اهداف این شورا برای ائمه جماعت مساجد و فرماندهان پایگاه های بسیج ابلاغ وتصویب شده است. به عنوان مثال تعریف شده است که از شئون شورای فرهنگی، شورای امربه معروف و نهی از منکر و همچنین برگزاری مناسبت های مذهبی و ملی در مسجد باشد.

ایجاد محله مسجد محور از اهداف سپاه تهران

بسیج مساجد و محلات چه اقداماتی را برای معرفی کردن مساجد به عنوان محور اصلی محله انجام داده است؟

حجت الاسلام مسعودی: از اهدف سپاه تهران  این است که محله را مسجد محور کند وعالی ترین هدف ما این است که مسجد به کارکرد واقعی خود رسیده و از جهات مختلف فرهنگی و اجتماعی غنی شود و تدوین تفاهم نامه ها و تشکیل کمیته ها و همچنین برنامه های فرهنگی و تربیتی که در سپاه و بسیج اجرا می شود برای این است که به این هدف برسیم. در برخی از مناطق نمونه هایی از مساجدی که حداقل در خیلی از زمینه ها در محله الگو و محور شده اند وجود دارد و ما هم تلاش می کنیم که در شجره طیبه تعلیم و تربیت سپاه با انجام طرح شهید دستواره بحث الگوسازی که مربوط به کار تربیتی در مسجد و پایگاه بسیج است، پایگاه های مسجد محور ایجاد کنیم تا در نهایت به محله مسجد محور دست یابیم .

آماری از تعداد مساجد محله محور در تهران دارید؟

حجت الاسلام مسعودی: مساجدی داریم که در زمینه های مختلف به سطح مطلوب رسیده اند ولی آماری از مساجد محوری در محله را به این شکل اعلام نمی کنیم.

 آیا تعداد مساجد تهران به اندازه کافی است؟

حجت الاسلام مسعودی: خیر؛ تعداد مسجد کم است، کاری را شورای عالی انقلاب فرهنگی با همکاری مرکز رسیدگی به امور مساجد در جهت بررسی کمبودهای مساجد تهران در نقاط مختلف آغاز کرده است. در برخی از مناطق تهران کمبود مسجد داریم و در برخی مناطق دیگر تعداد مساجد خوب است ولی پراگندگی آنها مناسب نیست.

                   ۱۷۵۰ مسجد فعال در تهران داریم

بسیج پرس: تعداد پایگاه های بسیج بیشتر است یا مساجد؟

حجت الاسلام مسعودی: قطعا تعداد مساجد بیشتراست؛ درست است که پایگاه هایی هستند که در خارج از مسجد فعالیت می کنند. تقریبا در تهران ۱۷۵۰ مسجد فعال داریم که از این تعداد ۱۳۵۰ پایگاه بسیج برادر، مشغول فعالیت هستند. به همین دلیل ساخت پایگاه جدید، یکی از اهداف تشکیل شورای هماهنگی نواحی است.

مساجد بستر مباحث تربیتی در حلقه صالحین است

تعامل معاونت بسیج مساجد و محلات با معاونت تعلیم و تربیت در برگزاری حلقه های صالحین به چه نحوی است؟  آیا مسجد محوری لحاظ شده است؟

حجت الاسلام مسعودی: مهم است که حلقه های صالحین متصل به نماز جماعت برگزار شود و با توجه به اقتضاعات سنی و زمانی و فصل، قبل و یا بعد از نماز جماعت تشکیل می شود. مسجد اصل است و همه این اقداماتی که صورت می گیرد به این دلیل است که فرزندان ما در دامان مسجد تربیت شوند، یعنی حضور در مسجد برای ما تربیت ساز است. مساجد بستر مباحث تربیتی  در حلقه صالحین است.

 با توجه به بروز برخی اختلافات بین مسجد و پایگاه بسیج که البته به فرموده شما بسیار اندک است، به بسیجیان چه توصیه دارید؟

حجت الاسلام مسعودی: بنده به عنوان شخص  توصیه نمی کنم ولی به عنوان جایگاه توصیه می کنم که به واسطه اینکه بسیج، ولایت پذیر و ولایت محور است، اگر بسیجیان فقط به فرمایشات حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب در باب مسجد، امام جماعت و بسیج مراجعه کنند و به آن عمل کنند، وظیفه شان مشخص می شود. یعنی اگر بسیجیان فقط به همین نکته توجه کنند که مسجد سنگر است و بدانند که نباید از مسجد جدا شوند، وظیفه شان مشخص می شود.

رهبر معظم انقلاب فرمودند که امام جماعت، مدیر طبیعی هر مسجد است، وقتی جایی می رویم که مدیری دارد ما باید با سلیقه مدیر هماهنگ شویم  و مدیر نباید سلیقه اش را با ما هماهنگ کند. ممکن است مدیری مدیریت قوی و انعطاف بیشتری داشته باشد و این هنر را داشته باشد سلیقه های مختلفی را ببیند ولی اگر این هنر را هم نداشت ما باید با آن سلیقه هماهنگ شویم، بعضی از جوانان بسیجی ما مطالبه شان این است که چرا امام جماعت با ما هماهنگ نیست، که این غلط است. اگر امام جماعت را مدیر مسجد بدانیم و تکریم و احترام امام جماعت را همواره مدنظر داشته باشیم مشکلات بین بسیج و امام جماعت برطرف می شود.

معاونت بسیج مساجد و محلات تهران در سال ۹۴ چه چشم اندازی دارد؟

حجت الاسلام مسعودی: از سال گذشته توافق نامه ای با عنوان بسیج محلات تدوین شد و به صورت دفترچه ای برای پایگاه های برادر و خواهر ابلاغ شد. براساس این تفاهم نامه فرماندهان پایگاه و حوزه باید بر سر فعالیت های سال پایگاه توافق می کردند و درادامه به تایید فرمانده ناحیه می رسید. امسال این توافق نامه به صورت پوستر چاپ شده و به نواحی ارسال شده است تا به دست حوزه ها و پایگاه ها برسد. طبق این پوستر، بسیجیان پایگاه می توانند در رابطه با فعالیت ها ار مسئولین پایگاه مطالبه گری کنند و همچنین پایگاه ها هم بر اساس بودجه که بر روی برای پوستر نصب شده است، می تواننداز ناحیه و حوزه مطالبه گری کنند.

تشکیل ماهانه کمیته های هماهنگی، برگزاری نشست های هماهنگی بین فرماندهان نواحی با فرماندهان موفق حوزه، پایگاه و بسیجیان برجسته در موضوعات مختلف، شناسایی و رصد خلاقیت ها و ابتکارات در نواحی، حوزه و پایگاه و همچنین برگزاری نشست بین نواحی و امام جماعت مسجد و فرماندهان حوزه و پایگاه دو مرتبه در سال از جمله ماموریت های بسیج مساجد ومحلات سپاه تهران است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.